Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στην Καρδίτσα την Κυριακή 10/12/2023 ο διαγωνισμός καινοτόμων ιδεών για την ανάπτυξη της περιφέρειας «ΗΑCKATHLON» που διοργάνωσε το Impact Hub Athens και η εταιρία Google, με την υποστήριξη της ΑΝ.ΚΑ. («Αναπτυξιακή Καρδίτσας») στο χώρο του Τμήματος ΔΕΞΥΣ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Ανάμεσα σε 6 διαγωνιζόμενες ομάδες, το 1ο βραβείο έλαβε η πρόταση της ομάδας «Αγροδιατροφικές κυκλικές λύσεις» στην οποία συμμετείχε ο καθηγητής του Τμήματος Επιστήμης Τροφίμων και Διατροφής κ. Ιωάννης Γιαβάσης, ο κ. Γεώργιος Διδάγγελος από την εταιρία ΧΟΙΡΟΠΑΛ, ο κ. Σωτήριος Ψημμένος από την εταιρία Ψημμένος Σωτήριος ΙΚΕ, και δύο ερευνητές – εκπρόσωποι του Εργαστηρίου Εντομολογίας του Τμήματος Φυτικής Παραγωγής της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, υπό τον συντονισμό εκπροσώπου του Ιmpact Hub και της ΑΝ.ΚΑ. Έπειτα από την επεξεργασία και ανάλυση διαφορετικών ιδεών, η τελική πρόταση της συγκεκριμένης ομάδας είχε ως θέμα την αξιοποίηση υποπροϊόντων της τοπικής αγροτικής παραγωγής και της βιομηχανίας τροφίμων (όπως στερεό υπόλειμμα επεξεργασίας βαμβακιού, ελιάς, πούλπα φρούτων, στέμφυλα, φλούδες τομάτας, κλπ) για την επιτόπια παραγωγή εντόμων που έχουν έγκριση για χρήση στις ζωοτροφές ή στα τρόφιμα, σε ενεργειακά αυτόνομα και μεταφερόμενα containers και την παραγωγή από αυτά προνυμφών-σκουλικιών εντόμων και στη συνέχεια αλευρόσκονης πλούσιας σε πρωτεΐνη χαμηλού περιβαλλοντικού αποτυπώματος, για χρήση σε ζωοτροφές, ιχθυοτροφές και καινοφανή τρόφιμα.

Περισσότερα για την συγκεκριμένη εκδήλωση αναφέρονται στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.anka.gr/index.php/el/articles-5/576-oloklirothike-o-1os-diagonismos-ideon-hackathon-stin-karditsa